Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
MY-Kształciuchy Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Barwny świat prymitywistów
Autor Wiadomość
Ewa z Tarnowa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-04, 17:29   Barwny świat prymitywistów

Teraz gdy pogoda przypomina późną jesień a nie śnieżna, mroźną i słoneczną zimę przeglądalam świetne barwne obrazki na papierze i na szkle oraz rzeźby stworzone przez naszych rodzimych prymitywistów Teofila Ociepkę, Nikifora, Krzysztofa Okonia (to mój wujek :-P ), Marka Krausse i innych.

Oto obrazki Teofila Ociepki "Żywy ogień" i "Bazyliszek"

Nikifora "Pejzaż górski"

Krzysztofa Okonia :Sceny biblijne" (na szkle malowane)

A tu coś na Walentynki 'Świat się kocha" Marka Krausse

Takie malarstwo pobudza do działania i może cieszyć oko.

Zachęcam do oglądania, a może ktoś z naszych Forumowiczów ma zdolności artystyczne i mógłby pochwalić się swoimi dziełami. Może nie tylko poezją Szklarze stoją :zdrowko:

Stereotyp
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-05, 01:08   

Ewa jak mi sie cos z tego przysni to popamietasz! :D

pepe 
ZEUS

Wysłany: 2009-02-05, 17:51   

A ja poproszę o więcej bo sam praktycznie miałem do tej pory małą styczność i chetnie zobaczę kolejne prace. Co do radosnej twórczości to niekiedy coś nabazgrzę ale ostatnio nie mam czasu i pewnie zanim na stałe nie przeniose się juz do siebie i nie powiem "uff - już po wszystkim" nie ma szans by mnie tknęło :) .

Dana 

Piwa: 175/321
Wysłany: 2009-02-05, 17:55   

Ewuniu mocno barwne i chyba ładne :-) Gratuluję Wujka :roza:

Ewa z Tarnowa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-07, 08:36   

To może na początku pochwalę się moim Wujkiem Krzysztofem Okoniem :) )

Krzysztof Okoń (ur. 1939 r.), spędził dzieciństwo i młodość w Zakopanem, od 30 lat mieszka w Krakowie, jest jednym z najbardziej fascynujących artystów. Z wykształcenia jest muzykiem wiolonczelistą, starannie wykształconym w akademiach muzycznych: w Krakowie, Rzymie i Sienie. W latach 60-tych i 70-tych wiele koncertował w kraju i za granicą z zespołem Trio Krakowskie, którego był współzałożycielem i z którym zyskał kilka prestiżowych nagród. Z czasem jednak fascynacja muzyką zaczęła ustępować na rzecz fascynacji malarstwem na szkle i rzeźbą.

Oto jego prace;
rzeźba Paw

Malowene na szkle : Szopka

Ciąg dalszy niebawem nastąpi :lol:

pepe 
ZEUS

Wysłany: 2009-02-07, 11:21   

Ciekawe prace i interesująca postać.
Ewa z Tarnowa pisze:

czekam, czekam :)

tekila918 

Piwa: 77/47
Wysłany: 2009-02-07, 15:26   

A mnie sie bardzo podoba ta Szopka. Kolorystyka, kompozycja. Wcale nie takie prymitywne. Wiele obrazow astrakcjonistow nazwalabym sztuka prymitywna :)

kaja 

Piwa: 159/211
Wysłany: 2009-02-07, 18:42   

Tekila, ( Manufacturer )
Cena: 1 500.00 PLN i jest Twój :-) Jest bardzo ładny!

(Gorąco plecamy obraz na szkle Krzysztofa Okonia, krakowskiego malarza nieprofesjonalnego nazywanego "polskim Chagallem".)

To i ja wkleję obrazy Henri Rousseau, malarza zwanego Celnikiem

Obrazy poznikały!

Ostatnio zmieniony przez kaja 2010-11-16, 20:08, w całości zmieniany 1 raz  

tekila918 

Piwa: 77/47
Wysłany: 2009-02-07, 19:27   

Kaju, brzmi zachecajaco. Moze..... Hmmmm. Teda urodziny sie zblizaja. Ale nie wiem jak z przesylka do USA. Jak mi kaza jeszcze clo placic, to ja ich.... :D

kaja 

Wysłany: 2009-02-07, 19:37   

tekila918 pisze:
Kaju, brzmi zachecajaco. Moze..... Hmmmm. Teda urodziny sie zblizaja. Ale nie wiem jak z przesylka do USA. Jak mi kaza jeszcze clo placic, to ja ich.... :D

Teki, ja ofertę znalazłam w sieci :-D To nie ja polecam :mrgreen:

Ewa z Tarnowa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-08, 07:05   

Chciałabym Wam teraz przybliżyć bardzo ciekawą i barwną twórczość Ewalda Gawlika, górnośląskiego malarza (1919-1993).
Głównym tematem jego twórczości było życie codzienne Ślązaków, przedstawiał przede wszystkim dzielnice bliskie jego sercu - Nikiszowiec, Giszowiec i Szopienice. Malował także obrazy o tematyce religijnej. Był zafascynowany malarstwem Van Gogha i Toulouse-Lautreca. Nazywany był Van Goghiem z Nikisza.

Oto niektóre jego prace:
Odpust w Janowie

dla zainteresowanych: na aukcji cena wywoławcza 5.400 zł

Giszowiec

sprzedany za 3.600 zł

Domek z kolejką

Cena wywoławcza 2.800 zł

Martwa natura z sikorką

Cana j.w

Dana 

Wysłany: 2009-02-08, 10:25   

Ewuniu bardzo dziękuję za przybliżenie mi tematu :* śliczne!!

Tina 

Piwa: 27/6
Wysłany: 2009-02-08, 19:46   

Ewuniu !! bardzo interesujący temat. :-)

Iłarion Daniluk, zwany potocznie Zenkiem z Hajnówki, żył na Podlasiu w latach 1939 -2000. Był niezwykle utalentowanym malarzem - samoukiem.

Dziś jego obrazy wiszą na wydziale malarstwa warszawskiej ASP, w galeriach i muzeach etnograficznych, ale pozostało też trochę w starych katowickich kamienicach, albo w wąskich mieszkaniach na osiedlu „Milenium” w Hajnówce. Czytamy o jego późniejszych losach: Druga połowa lat 90. to nie był w Hajnówce czas na malowidła ścienne. Na fantastyczne pejzaże i kwiatowe ornamenty. Na hiperrealizm. Coraz częściej Zenek dowiadywał się, że jego prace przykryto boazerią, zamalowano farbami reklamowanymi w telewizji. Chodził po domach, w których kiedyś malował. Chciał tylko poprawiać odpryśniętą farbę, oczyścić swe malunki. Nie zawsze go wpuszczano.

(Nie wiem dlaczego nie widać wcześniej wklejonego obrazka )
Ostatnio zmieniony przez Tina 2009-02-09, 19:45, w całości zmieniany 1 raz  

kaja 

Wysłany: 2009-02-08, 20:39   

Tina, czytałam o ,malarzu domów' Zenku :-)

Ewa z Tarnowa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-08, 21:07   

Chciałam Wam jeszcze pokazać galerie obrazów Ewalda Gawlika

U fryzjera "Pod kasztanami"

oraz w piekarni na placu Pod lipami

Fajne prawda ??

Bardzo podoba mi się "Festyn"

i wiele innych dlatego ciąg dalszy niebawem nastąpi :lol:

Tina 

Wysłany: 2009-02-09, 19:40   

Erwin Sówka

Śląski malarz prymitywista, Erwin Sówka, jest piewcą Śląska, a przede wszystkim Nikiszowca. Jest emerytowanym górnikiem. Obraz wiąże się tematycznie z życiem malarza. Przedstawia on bowiem patronkę górników, świętą Barbarę, która trzyma za rękę Ślązaczkę. Obok maszeruje też górnik w stroju galowym, grający na instrumencie. Święta jest znakiem opieki nie tylko nad górnikami pracującymi „na dole”, ale także nad rodziną, która pozostaje na górze. Scena dzieje się przed jedną ze śląskich kopalni, zapewne przed macierzystą dla Sówki kopalnią „Wieczorek” w Katowicach-Janowie.

Ewa z Tarnowa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-10, 07:08   

Masz rację Tino, Erwin Sówka to bardzo ciekawa postać. W swojej twórczości nawiązuje do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawia głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z tzw. "wielkiej płyty", ogródków działkowych, górników i ich mieszkań.

Oto niektóre jego onrazy:
Wenus

W ogrodzie

A to sam artysta

ciąg dalszy niebawem nastąpi :zdrowko:

Cfajka 

Piwa: 88/144
Wysłany: 2009-02-10, 08:58   

No to ja się do czegoś przyznam.
Jak oglądałam te obrazy po raz pierwszy, to mi się nie podobały. Ale, skubaniutkie, mają to do siebie, że im częściej i dłużej się je ogląda, tym bardziej urzekają...
:buja:

Ewa z Tarnowa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-10, 09:46   

Cfajka, mam to samo co Ty. :lol:

Dana 

Wysłany: 2009-02-10, 11:27   

Przyznam się, że i mnie też urzekły. :oops:
Są takie piękne i takie :hmm: "ludzkie"?

Ewa z Tarnowa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-11, 08:00   

kaja pisze:
Tina, czytałam o ,malarzu domów' Zenku :-)

Kaju, niedaleko Tarnowa znajduje się wieś Zalipie, która od dawna słynie z malowanych chat. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów.
Prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu.

Oto jedna z takich chat:

A to wnętrze chaty zalipiańskiej

Malowany krzyż przydrożny w Zalipiu

Ciag dalszy niebawem nastąpi :lol:

Cfajka 

Wysłany: 2009-02-11, 08:47   

Odkrywam na nowo przysłowie: cudze chwalicie... dziękuję! Już się nie wcinam :) :padam:

iga. 

Piwa: 162/182
Wysłany: 2009-02-11, 14:07   

Ewuniu, dzięki za Zalipie, byłam tam kiedyś przejazdem i bardzo mnie urzeklo.
Jak dobrze, że są jeszcze ludzie którym "się chce" upiększac tą swoją małą ojczyznę.

Tina 

Wysłany: 2009-02-11, 18:59   

Władysław Garncarczyk od 1952r. aktywnie zajmuje się rzadko występującą w regionie twórczości ludową tj. malarstwem na szkle. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, iż swoje znakomite prace wykonuje lewą ręką, gdyż prawej nie posiada. Będąc inwalidą w sposób mistrzowski maluje swe obrazy, w których dominuje tematyka ludowa regionu Lachów Podegrodzkich, a także tematyka religijna. Swoją pracą kultywuje piękną tradycję malarstwa na szkle oraz kulturę ludową i religijną. Jego prace znalazły miejsce m.in. w muzeum w Krakowie, Toruniu i Warszawie.
Zmarł w kwietniu 2005r.

Ewa z Tarnowa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-24, 07:28   

Chciałam Wam teraz przybliżyć twórczośc chyba najbardziej znanego polskiego prymitywisty Epifaniusza Drowniaka czyli Nikifora Krynickiego, z pochodzenia Łemka, żyjącego w latach 1895-1968.
Gdy jeszcze nie chodziłam do szkoły od maja do końca września mieszkałam w Piwnicznej i bardzo często jeżdziłam z Mamą do Krynicy. Tam widziałam jak mały, śmieszny człowieczek ubrany przeważnie na czarno rysował obrazki na kartkach wyrwanych z zeszytu szkolnego i rozdawał je dzieciarni, która zawsze była koło Niego. Niekiedy miał rozłożone sztalugi, siedział na murku przy deptaku w okolicach Małopolanki i tam malował, ale już nazwykłym papierze.
Miałam taki jeden Jego rysunek, nic to nie było specjalnego i gdzies zginął. Skąd mogłam przypuszczać ja lub moi Rodzice, że to może mieć jakąś wartość. :oops:

Oto Jego rysunki :
opatrzone takim znakiem

W Krynicy znajduje się Muzeum Nikifora

Galeria Sztuki "Romanówka"

Bulwary Dietla (Za Starym Domem Zdrojowym)
tel. (0-18) 471 53-03.

Czynne z wyjątkiem poniedziałków
w godzinach: 10-13,14-17.
Stała wystawa prac Nikifora
oraz wystawy okresowe prac artystów nieprofesjonalnych.

Wszystkim odwiedzającym Krynicę polecam zwiedzenie tego muzeum. Naprawdę warto.
:lol:

Cfajka 

Wysłany: 2009-02-24, 09:23   

A tak wygląda pomnik Nikifora w Krynicy.

Tina 

Wysłany: 2010-02-26, 17:06   

Odkurzam temat. :)

Teofil Ociepka - Walka

kaja 

Wysłany: 2010-02-26, 19:54   

Tina, widzisz to co ja? :shock: To było pisane rok temu! Jak ten czas leci :D

T. Ociepka

Tina